Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Register
About Us - Past Presidents List

CASBO Past Presidents

 

CASBO recognizes the many years of service these school business administrators have given to their school districts, community, the state and this organization. School districts listed are those served during their term as President of CASBO.

2016 - 2017  Karen Munroe, Woodstock

2015 - 2016  Chuck Zettergren, Rocky Hill 

2014 - 2015  Tashie Rosen, Branford 

2013 - 2014  Rich Carmelich, RSD # 7
2012 - 2013  Rick Belden, Seymour

2011 - 2012  Jane A. Neel - Tolland

2010 - 2011  Nancy Cole, Putnam

2009 - 2010   Sherri DiNello, Southington

2008 - 2009   Robert Giesen, RSD # 12

2007 - 2008   David Lenihan, RSD #10

2006 - 2007   Maureen Picard, Norwich

2005 - 2006   Patricia Brooks, Manchester

2004 - 2005   Corinne Eisenstein, Meriden

2003 - 2004   Wm. Scotty Smyth, Bristol

2002 - 2003   Linda Winters, Wallingford

2001 - 2002   Don Neel, South Windsor

2000 - 2001   James Carroll, CES

1999 - 2000   Philip Russell, Hartford

1998 - 1999   Gary Miller, Canton

1997 - 1998   John Quinn, Wallingford

1996 - 1997   Greg J. Florio, Cheshire

1995 - 1996   Justino Penna, Avon

1994 - 1995   Diane C. Shea, Farmington (2nd Term)

1993 - 1994   Paul Smotas, Southington

1992 - 1993   Nancy Harris, Milford

1991 - 1992   Edmond Clark, Waterford

1990 - 1991   Robert Gourley, Regional School District #13

1989 - 1990   Gary J. Shettle, Regional School District #17

1988 - 1989   Sharon E. Smith, Glastonbury

1987 - 1988   Richard Huot, East Hartford

1986 - 1987   Joseph Wolf, Westport

1985 - 1986   John E. Smith, Bristol (2nd Term)

1984 - 1985   Gerald Perusse, Regional School District #14

1983 - 1984   E. John Vincenti, New Canaan (2nd Term)

1982 - 1983   Ronald Bienkowski, Regional School District #15

1981 - 1982   Donald Mercure, South Windsor

1980 - 1981   Edward Arum, Torrington

1979 - 1980   Richard Ringling, Branford

1978 - 1979   Diane C. Shea, Farmington (1st Term)

1977 - 1978   James Pelegano, Wolcott

1976 - 1977   John Greenhalgh, Fairfield

1975 - 1976   Carl A. Lamar, Danbury

1974 - 1975   John E. Smith, Bristol (1st Term)

1973 - 1974   Edward C. Desmond, Westport

1972 - 1973   John C. Leith, Windsor

1971 – 1972  Malcolm Brown, Groton

1970 - 1971   Edmund Smith, West Hartford

1969 - 1970   Anthony V. Pinzone, Simsbury

1968 – 1969  William E. Mulkeen, West Hartford

1967 - 1968   Paul Sorbo, Windsor

1966 - 1967   Robert Bullard, Bethel

1965 - 1966   Joseph Sworin, Stratford

1964 - 1965   E. John Vincenti, Glastonbury (1st Term)

1963 - 1964   Charles Wagner, Darien

1962 - 1963   Arthur Branigan, Hamden

1961 - 1962   James J. Naughton, West Hartford

1960 - 1961   Richard G. Rose, Wethersfield

1959 - 1960   George Sanborn, State Department of Education

1958 - 1959   Emile Comeau, Stamford

1957 - 1958   Russell Flanagan, New Haven

1956 - 1957   Wilfred Wolfler, Greenwich

1955 - 1956   Owen D. Hill, New Britain

1954 - 1955   Lloyd Blancard, Darien

1951 - 1954   Lawrence Eddy, State Department of Education

 

 

 

Membership Software Powered by YourMembership  ::  Legal